Domov
Úvodná stránka so základnými kontaktnými informáciami o farnosti, kde sa nachádza, ktorí kňazi pôsobia aktuálne vo farnosti, ako ich možno osloviť či podporiť, čo je nové vo farnosti a najnovšie články.
Dozvedieť sa viac Najnovšie články
Najnovšie články, udalosti, zamyslenia, pozvánky, informácie, oznámenia zo života vo farnosti, alebo články na podporu duchovného života členov farnosti, prípadne iných záujemcov o prehĺbenie viery či reflexiu kresťanského spôsobu života.
Dozvedieť sa viac Často kladené otázky
Často kladené otázky vo farnosti Detva a odpovede. Vysvetlenie súvislostí a zvyklostí.
Dozvedieť sa viac Duchovný život
Viera je osobné primknutie sa celého človeka k Bohu, ktorý sa zjavuje. Sviatosti sa týkajú všetkých etáp a všetkých dôležitých chvíľ života kresťana. Cieľom svätenín je pripraviť ľudí na prijatie ovocia sviatostí a posväcovať rozličné situácie života.
Dozvedieť sa viac Sväteniny Cirkvi
Sväteniny sú posvätné znaky, ktorými sa, určitým napodobnením sviatostí, naznačujú a na orodovanie Cirkvi dosahujú najmä duchovné účinky. Sväteniny pripravujú ľudí na prijatie hlavného účinku sviatostí a posväcujú rozličné okolnosti života.
Dozvedieť sa viac Ministériá
Ministériá sa udeľujú osobitným liturgickým obradom. Veriaci získava Božie požehnanie a je zaradený do vyčlenenej skupiny, čiže má osobitné postavenie, aby mohol vykonávať patričný cirkevný úrad.
Dozvedieť sa viac Pobožnosti
Rozličné vonkajšie prejavy (napr. v textoch modlitieb a piesní, v zachovávaní období a navštevovania osobitných miest, v používaní odznakov, medailí, rúch a zvykov) oživené vnútorným postojom viery prejavujú zvláštny dôraz vzťahu veriaceho k Bohu a svätým.
Dozvedieť sa viac Pohreb
Kresťanská liturgia pohrebu je slávením Kristovho veľkonočného tajomstva, pri ktorom sa Cirkev modlí za svoje deti, začlenené sviatosťou krstu do smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Cirkev chce byť pre zomrelých duchovnou pomocou a pre pozostalých útechou i nádejou v ich žiali.
Dozvedieť sa viac Požehnania
Cirkev – vo vedomí zodpovednosti sprístupňovať všetkým veriacim všetky prostriedky spásy – ustanovila určité napodobenie sviatostí, obrady, prostredníctvom ktorých človeka posväcuje a sprostredkúva mu Božie dobrodenia.
Dozvedieť sa viac Putovanie – púte
Púte sú úzko späté so svätyňami a tvoria neodmysliteľnú zložku ich života. Svätyňa je miestom, kde sa majú veriacim hojnejšie poskytovať prostriedky spásy najmä slávením Eucharistie a vysluhovaním sviatosti zmierenia, ako aj pestovaním schválených foriem ľudovej zbožnosti.
Dozvedieť sa viac Sedem sviatostí Cirkvi
Sviatosti Nového zákona ustanovil Ježiš Kristus. Je ich sedem: krst, birmovanie, Eucharistia, pokánie, pomazanie chorých, posvätný stav a manželstvo. Tieto sviatosti sa týkajú všetkých etáp a všetkých dôležitých chvíľ života kresťana.
Dozvedieť sa viac Sviatosť birmovania
Kto sa v slobode rozhodne žiť ako Božie dieťa a kto požiada o Ducha Svätého prostredníctvom vkladania rúk a pomazania krizmou, dostane silu svedčiť o Božej láske slovom i skutkom.
Dozvedieť sa viac Sviatosť Eucharistie
Eucharistia je tajomným stredobodom iniciačných sviatostí, pretože Ježišova historická obeta na kríži sa pri premenení sprítomňuje skrytým nekrvavým spôsobom. Tak sa slávenie Eucharistie stáva „prameňom a vrcholom celého kresťanského života“.
Dozvedieť sa viac Sviatosť krstu
Krst zjednocuje s Ježišom Kristom, vťahuje do jeho vykupiteľskej smrti na kríži, a tak vyslobodzuje z moci hriechu, očisťuje od všetkých osobných hriechov a umožňuje spolu s ním vstať z mŕtvych k životu, ktorý sa nekončí.
Dozvedieť sa viac Sviatosť manželstva
Manželstvo sa môže uzavrieť iba vtedy, ak jestvuje manželský konsenzus, to znamená, že muž a žena chcú vstúpiť do manželstva slobodne, bez strachu alebo nátlaku a keď im v tom nebránia nijaké prirodzené alebo cirkevné záväzky.
Dozvedieť sa viac Sviatosť pomazania chorých
Podstatou obradu pri slávení sviatosti pomazania chorých je modlitba kňaza spojená s pomazaním čela a rúk chorého posväteným olejom. Ježiš Kristus mocou vysvätenia biskupa alebo kňaza koná prostredníctvom nich.
Dozvedieť sa viac Sviatosť posvätného stavu
Vysviackou dostáva kňaz konkrétnu moc a poslanie slúžiť svojim bratom a sestrám vo viere. Sviatosť posväteného stavu má tri stupne: biskupský stav (episkopát),kňazský stav (presbyterát),diakonský stav (diakonát).
Dozvedieť sa viac Svätá spoveď
Krst nás síce oslobodzuje z moci hriechu a smrti a uvádza nás do nového života Božích detí, ale neoslobodzuje nás od ľudskej slabosti a od náklonnosti k hriechu. Preto sa potrebujeme znovu a znovu uzmierovať s Bohom. Túto možnosť nám poskytuje sviatosť zmierenia.
Dozvedieť sa viac Kresťanský život viery
Spoločenstvo vo viere potrebuje spoločnú reč viery, ktorá je pre všetkých normatívna a spája ich v tom istom vyznaní viery. Základnými piliermi kresťanskej viery sú Sväté pismo, Tradícia a učenie Cirkvi.
Dozvedieť sa viac Desať Božích prikázaní
Božie prikázania nadobúdajú svoj pravý význam v zmluve, ktorú Boh uzavrel so svojím ľudom. Tradícia Cirkvi verná Svätému písmu a v zhode s Ježišovým príkladom priznala Desatoru prvoradú dôležitosť a význam.
Dozvedieť sa viac Päť cirkevných prikázaní
Päť cirkevných prikázaní nám chce svojimi minimálnymi požiadavkami pripomínať, že nemožno byť kresťanom bez morálneho úsilia, bez konkrétnej účasti na sviatostnom živote Cirkvi a bez solidárneho spojenia s ňou.
Dozvedieť sa viac Etiketa platí aj v kostole
Etiketa platí aj v kostole a usmerňuje nás k vhodnému prežívaniu bohoslužieb. Účasť na svätej omši je slávnostným a radostným trávením svojho času, tomu má zodpovedať naše oblečenie a aj správanie.
Dozvedieť sa viac Modlitba
Modlitba je veľkou bránou k viere. Ten, kto sa modlí, nežije už viac zo seba, pre seba a z vlastných síl. Vie, že jestvuje Boh, s ktorým sa môže rozprávať a čoraz viac sa mu zverovať.
Dozvedieť sa viac Sväté písmo – Biblia
Pre svoj mimoriadny pôvod a myšlienkovú náplň dostala Biblia meno „Kniha kníh“. Jej bežný názov Sväté písmo naznačuje skutočnosť, že vo všetkých spisoch Biblie je písomne zachytené Božie zjavenie a Božie slovo.
Dozvedieť sa viac Viera v Boha
Viera v Boha nie je v rozpore s ľudským rozumom. Keď človek počúva posolstvo stvorení a hlas svojho svedomia, môže nadobudnúť istotu o jestvovaní Boha, ktorý je príčinou a cieľom všetkého.
Dozvedieť sa viac Oznamy farnosti
Každý týždeň v nedeľu bývajú v rámci nedeľných svätých omší predstavené liturgické a pastoračné oznamy z diania vo farnosti na nasledujúci týždeň. Okrem liturgických či pastoračných oznamov sú taktiež vyhlásené najbližšie úmysly svätých omší.
Dozvedieť sa viac Kontakty farnosti
Základné kontaktné údaje farnosti: adresa, telefónne číslo, e-mail, IČO, IBAN. Kontakty na kňazov, ktorí aktuálne pôsobia vo farnosti. Prehľadný sumár ako sa vo farnosti slávia sväté omše vo všedné dni a ako v prikázané sviatky, kedy sa vysluhuje sviatosť zmierenia.
Dozvedieť sa viac O nás
Historické udalosti zo života Farnosti Detva, významné osobnosti, štatistiky. Farnosť aj kostol v Detve sú od svojho vzniku zasvätené sv. Františkovi Assiskému. Sakrálne objekty nachádzajúce sa vo farnosti, pastoračné a liturgické úlohy členov detvianskej farnosti.
Dozvedieť sa viac História
Vznik Detvy, vývoj rímskokatolíckej farnosti, farári a kapláni pôsobiaci v Detve, duchovné povolania z farnosti, významné osobnosti cirkevného života, sociálna starostlivosť a tradície, štatistiky farnosti od roku 2000.
Dozvedieť sa viac Dejiny farnosti
V roku 1636 začala v údolí detvianskeho potoka vznikať nová usadlsoť. Prvá písomná zmienka o mestečku Detva je z roku 1638. Farnosť v Detve bola oficiálne zriadená v roku 1644.
Dozvedieť sa viac Duchovné povolania
Duchovné povolania kňazov, rehoľníkov a rehoľníčok pochádzajúcich z detvianskej farnosti.
Dozvedieť sa viac Farári v Detve
Zoznam kňazov, ktorí spravovali farnosť v Detve od roku 1644 až po dnešok.
Dozvedieť sa viac „Chudobienec“
Farnosť v Detve plnila vďaka miestnemu chudobincu aj zdravotnícko-charitatívnu funkciu. Charitatívne zariadenie poskytovalo strechu nad hlavou a stravu pre najbiednejších v okolí už od prvej polovice 18. storočia.
Dozvedieť sa viac Kapláni v Detve
Zoznam kaplánov, ktorí pôsobili v Detve od začiatku 20. storočia po dnešok.
Dozvedieť sa viac Kňazi pochovaní v Detve
Na cintoríne v Detve sú pochovaní štyria rímskokatolícki kňazi: Jozef Troszt (†1890),Štefan Pitrof (†1907),Jozef Golian (†1941),Ján Štrbáň (†1960).
Dozvedieť sa viac Slávnosť Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi
Súčasťou bohoslužieb na slávnosť Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi býva v Detve od nepamäti procesia sprevádzaná dychovou hudbou. Na štyroch miestach v uliciach mesta sa urobia oltáriky, pri ktorých sa udeľuje eucharistické požehnanie.
Dozvedieť sa viac Štatistiky farnosti
Prehľad štatistických údajov týkajúcich sa detvianskej farnosti. Sčítanie obyvateľstva v Detve, počty krstov, sobášov, pohrebov, birmovancov, prvoprijímajúcich vo farnosti, od roku 2000 po súčasnosť.
Dozvedieť sa viac Vianoce v Detve
Polnočnej svätej omše sa každoročne v Detve zúčastňuje množstvo veriacich aj zo širokého okolia. Vianočná polnočná svätá omša v Detve sa formovala na začiatku 20. storočia, je bohatá na detvianske spevy a spôsoby prežívania duchovných vecí.
Dozvedieť sa viac Pastorácia vo farnosti
Každý kňaz poverený správou farnosti potrebuje svojich spolupracovníkov, ktorí sú poverení jednotlivými úlohami vo farskej rade, pri liturgických sláveniach, pri katechéze vo farnosti, ako aj vyučovaním náboženskej výchovy na školách.
Dozvedieť sa viac Akolyti
Akolyta je mimoriadny vysluhovateľ svätého prijímania, ktorý je biskupom ustanovený pomáhať kňazom a diakonom pri liturgických úkonoch, najmä pri slávení svätej omše.
Dozvedieť sa viac Farské rady
Farská ekonomická rada je poradný orgán farára, ktorého úlohou je pomáhať farárovi v správe majetkov farnosti. Farská pastoračná rada spolupracuje s farárom pri vytváraní živého spoločenstva veriacich vo farnosti.
Dozvedieť sa viac Kostolník / kostolníčka
Osobitné postavenie medzi spolupracovníkmi kňaza v spoločenstve veriacich má kostolník. Jeho úloha by sa dala opísať aj ako pomoc pri bohoslužbách a vysluhovaní sviatostí, starostlivosť o kostol a predmety k liturgii.
Dozvedieť sa viac Lektori
Lektor je ten, kto číta v liturgii Božie slovo. Prostredníctvom prednesu, čítania sa Božie slovo stáva živým a oslovujúcim všetkých členov liturgického zhromaždenia.
Dozvedieť sa viac Miništranti
Miništrovaním rozumieme posluhovanie pri Pánovom oltári, slúženie pri slávení eucharistickej obety, posluhovanie pri vysluhovaní sviatostí a pri iných liturgických úkonoch a obradoch.
Dozvedieť sa viac Organisti, speváci
Služba organistu spočíva v hudobnom sprievode tých častí bohoslužby, ktoré sú určené k spevu, a predovšetkým k sprevádzaniu spevu ľudu. Pri liturgii boli od staroveku Žalmy prednášané sólistom – žalmistom.
Dozvedieť sa viac Spevokoly, dychovka
Spevácka schóla či spevácky zbor je súčasťou liturgického zhromaždenia a členovia sú zástupcami ľudu. Vo Farnosti Detva pôsobia: Detský spevácky zbor Slniečka, Mládežnícky spevácky zbor Hosanna, Cirkevná dychová hudba.
Dozvedieť sa viac Vyučovanie náboženstva
Náboženská výchova má na zreteli, aby si veriaci boli stále viac vedomí prijatého daru viery. Nielen oboznamuje s faktami, ale dáva aj vysvetlenie k týmto faktom a vedie dieťa tak, aby samo, z pozície viery, jednotlivé fakty hodnotilo.
Dozvedieť sa viac Svätý František z Assisi
Svätý František z Assisi, vlastným menom Giovanni Battista Bernardone je zakladateľom rehole františkánov. Žil na prelome 12. a 13. storočia. Za svätého bol vyhlásený v roku 1228. Jeho sviatok sa slávi 4. októbra.
Dozvedieť sa viac Sakrálne objekty vo farnosti
Sakrálne objekty nachádzajúce sa vo farnosti: farský kostol, kláštorný kostol bosých karmelitánok, kalvária, kaplnky, prícestné sochy, umelecké ľudové vyrezávané kríže.
Dozvedieť sa viac Detvianske kríže
V 18. storočí sa v Detve a okolí odrazil vývoj umeleckej úrovne drevených krížov v súvise s barokovým dekorativizmom sprevádzajúcim obdobie rekatolizácie, označujúc ho termínom zľudovený barok.
Dozvedieť sa viac Kostol sv. Františka Assiského
Hoci bol pôvodný Kostol sv. Františka pomerne veľký, už koncom 18. storočia početným veriacim nestačil. Preto ho zbúrali a na jeho mieste v rokoch 1803 – 1806 postavili nový, väčší, dodnes zachovaný kostol v klasicistickom štýle.
Dozvedieť sa viac Detvianska kalvária
Pre havarijný stav menšieho Kostola sv. Jozefa, ktorý sa nachádzal na cintoríne v Detve, sa v r. 1910 pristúpilo k jeho rozobratiu a kamene z neho boli základom pre stavbu krížovej cesty a novej kaplnky na vrchu kalvárie.
Dozvedieť sa viac Kaplnky
Kaplnky nachádzajúce sa na území Farnosti Detva podľa lokalít: Piešť I. u Slobodov, Sliacka Poľana, Piešť I. u Svoreňov, Krné, Domov dôchodcov Detva, Domov sociálnych služieb Detva – stredisko Piešť.
Dozvedieť sa viac Kostol Božieho milosrdenstva a Kráľovnej Karmelu
Hoci väčšia časť kláštora je klauzurovaná, čiže verejnosti neprístupná, kláštorný kostol je možné navštíviť a denne sa v ňom od posviacky v roku 2007 slávia sväté omše za účasti veriacich farnosti.
Dozvedieť sa viac Prícestné sochy
K obľúbeným a zľudoveným svätcom 18. storočia patrili svätý Ján Nepomucký so svätým Floriánom. V Uhorsku sa ich kult šíril hlavne počas protireformácie a dostal sa aj do Detvy.
Dozvedieť sa viac Významné osobnosti
Významné osobnosti cirkevného i kultúrneho života Detvy: Karol A. Medvecký, Anton Prokop, Ján Štrbáň, Jozef Búda, Štefan Vlk, Imrich Ďurica, Jozef Závodský.
Dozvedieť sa viac Anton Prokop
Nábožný mladík a horlivý vlastenec. Za aktívny odpor voči okupujúcej armáde maďarských boľševikov, bol nimi popravený obesením na konári lipy pred kostolom v Detve.
Dozvedieť sa viac Imrich Ďurica
Honorárny kanonik, pedagóg, publicista, trpiteľ za vieru. Pochádzal z chudobnej maloroľníckej rodiny. Počas gymnaziálnych štúdií sa jeho rodičia presťahovali z Detvy do Hodejova (okres Rimavská Sobota).
Dozvedieť sa viac Jozef Závodský
Nositeľ Československého vojnového kríža za zásluhy počas druhej svetovej vojny. Aktívny farár a dekan – staviteľ novej budovy fary, iniciátor výstavby kostolov v Kriváni a Korytárkach.
Dozvedieť sa viac Karol Anton Medvecký
Titulárny prepošt, múzejník, etnograf, historik, publicista a najznámejší kňaz, ktorý doposiaľ pôsobil v Detve. Signatár Martinskej deklarácie a autor prvej slovenskej monografie Detvy.
Dozvedieť sa viac Ján Štrbáň
Pápežský komorník, dlhoročný detviansky farár, obľúbený dušpastier, bývalý františkán a publicista. S horlivou túžbou po svätosti sa angažoval aj v sociálnej a kultúrnej oblasti.
Dozvedieť sa viac Jozef Búda
Univerzitný profesor, teológ, prekladateľ Starého zákona, trpiteľ za vieru. Ako kaplán v Detve sa stal prvým správcom novozriadenej farnosti v Hriňovej, o ktorej vznik sa sám pričinil.
Dozvedieť sa viac Štefan Vlk
Pán Štefan Vlk pochádzal zo západného Slovenska. Božím riadením sa na bicykli dostal do Detvy a napokon býval v kostolnej veži. Horlivo viedol nábožný život a k nemu všetkých pobádal. Zomrel v povesti svätosti.
Dozvedieť sa viac Spoločenstvá vo farnosti
Farnosť cez svoje spoločenstvá uvádza kresťanský ľud do riadneho liturgického života a zhromažďuje ho na nedeľné slávenie Eucharistie; vyučuje spásonosné Kristovo učenie; praktizuje Pánovu lásku v dobrých a bratských skutkoch.
Dozvedieť sa viac Františkánsky svetský rád (OFS)
Františkánsky svetký rád vznikol začiatkom 13. storočia, jeho zakladateľom je sv. František z Assisi. Členovia rádu sa sľubom zaväzujú žiť podľa evanjelia Ježiša Krista spôsobom sv. Františka v ich laickom stave.
Dozvedieť sa viac Hnutie kresťanských rodín
Hnutie kresťanských rodín je dobrovoľná laická kresťanská organizácia určená pre veriacich manželov, rodičov a ich rodiny, ktoré sa snažia vo svojich rodinách vytvárať stabilný a harmonický život na kresťanských princípoch.
Dozvedieť sa viac Katolícka charizmatická obnova
Katolícka charizmatická obnova sa usiluje prispieť k obráteniu, spáse a posväcovaniu všetkých ľudí a k ich zjednoteniu v účinnom spoločenstve Božieho ľudu. Katolícka charizmatická obnova na Slovensku má svoje začiatky v polovici osemdesiatych rokov.
Dozvedieť sa viac Mariánske večeradlo
Mariánske kňazské hnutie i večeradlo charakterizujú tri záväzky: 1. zasvätenie Nepoškvrnenému srdcu Panny Márie, 2. jednota s pápežom a s Cirkvou s ním zjednotenou, 3. vedenie veriacich k životu oddanosti Panne Márii.
Dozvedieť sa viac Modlitby matiek
Matky vkladajú svoje problémy do modlitby a prosia Pána Ježiša o jeho pohľad a riešenie. Matky odovzdávajú do rúk Pána Ježiša svoje deti s veľkou dôverou, že on ich miluje najviac a len on vidí aj v skrytosti.
Dozvedieť sa viac Rád bosých karmelitánok (OCD)
Život karmelitánok je životom tichým a celkom obráteným k Bohu. Pre toto neustále, láskyplné obracanie sa k Bohu je potrebná na jednej strane atmosféra ticha, uzobrania a utiahnutosti, na druhej strane radostný, rodinný život v spoločenstve.
Dozvedieť sa viac Ružencové bratstvo
Ružencové bratstvo je združenie duchovne zjednotených veriacich formovaných dominikánskou spiritualitou, ktorí si osobitným spôsobom uctievajú Pannu Máriu a modlitbou posvätného ruženca vyprosujú potrebné dobrá pre seba, Cirkev a svet.
Dozvedieť sa viac Združenie saleziánskych spolupracovníkov (ASC)
Saleziánski spolupracovníci sa zapájajú do apoštolátu saleziánskej rodiny podľa svojich darov a možností. Niektorí viac v skrytosti, iní napríklad verejne pôsobia v rozličných oblastiach – kultúrnych, spoločenských, ekonomických či politických.
Dozvedieť sa viac Služobníci Ježišovho Veľkňazského Srdca
Najhlbšou modlitbou Služobníkov Ježišovho Veľkňazského Srdca je odovzdanie všetkého, čo prichádza, Božiemu Srdcu ako obetu za kňazov s tým, že o všetko ostatné, na čom im záleží, sa bude starať Pán.
Dozvedieť sa viac Spoločenstvo Bárka
Členovia spoločenstva Bárka sú ochotní pomáhať modlitbami a finančne konkrétnym bohoslovcom pri ich štúdiu a príprave na kňazské povolanie. Podpora spoločenstva sa rozšírila aj pre pomoc kňazom, ktorí pokračujú v teologickom štúdiu v zahraničí.
Dozvedieť sa viac Spoločenstvo Najsvätejšieho Srdca Ježišovho
Členovia spoločenstva sa usilujú sláviť sviatok Najsvätejšieho Srdca Ježišovho zvláštnou pobožnosťou a prijímaním sviatostí. Na prvý piatok mesiaca sa zúčastňujú svätej omše a prijímajú sväté prijímanie.
Dozvedieť sa viac Svetský rád bosých karmelitánov (OCDS)
Svetský rád bosých karmelitánov je spoločenstvo veriacich, ktorí sa zaväzujú usilovať sa o evanjeliovú dokonalosť vo svete, pričom sa inšpirujú a povzbudzujú spiritualitou tereziánskeho Karmelu.
Dozvedieť sa viac Združenie Faustínum
Združenie apoštolov Božieho milosrdenstva vychádza z charizmy sv. Faustíny, jej duchovnosti a apoštolskej činnosti. Spája kňazov, zasvätené osoby a laikov, ktorí chcú slúžiť posolstvu Božieho milosrdenstva.
Dozvedieť sa viac