Ikona prednačítania stránky.
Žena stojaca v kostole pred oltárom
Žena stojaca v kostole pred oltárom
zdroj: unsplash.com autor: Thomas Vitali

TÝŽDEŇ MODLITIEB ZA JEDNOTU KRESŤANOV 2024

Tohtoročný Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, ktorý bude od 18. do 25. januára 2024, bude na tému "Milovať budeš Pána svojho Boha... a svojho blížneho ako seba samého" (Evanjelium podľa Lukáša 10, 27).

Materiály pripravil ekumenický tím z Burkiny Faso.

Burkina Faso sa nachádza v západnej Afrike v regióne Sahel, do ktorého patria aj susedné krajiny Mali a Niger. Z náboženského pohľadu je približne 64 percent obyvateľov moslimov, 9 percent vyznáva tradičné africké náboženstvá a 26 percent je kresťanov (20 percent katolíkov, 6 percent protestantov). Tieto tri náboženské skupiny sú prítomné v každom regióne krajiny a prakticky v každej rodine.

Burkina Faso zažíva v  súčasnosti vážnu bezpečnostnú krízu, ktorá zasiahla všetky náboženské spoločenstvá. Začali sa tu hromadiť teroristické útoky, bezprávie a obchodovanie s ľuďmi. To malo za následok viac ako tritisíc mŕtvych a takmer dva milióny vnútorne vysídlených osôb.

Pozvanie k spolupráci na textoch Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov 2024 je pre cirkvi v Burkine Faso výzvou. V ťažkom období, ktoré ich krajina zažíva, potrebujú spoločne kráčať, modliť sa a spolupracovať vo vzájomnej láske. Kristova láska, ktorá spája všetkých kresťanov, je silnejšia ako ich rozdelenie a kresťania z Burkiny Faso sa zaviazali kráčať po ceste lásky k Bohu a lásky k blížnemu. Sú presvedčení, že Božia láska prekoná násilie, ktoré v súčasnosti sužuje ich krajinu.

Materiály je možné nájsť TU